به گزارش روابط عمومی انجمن تغذیه ایران

خبر: رژیم غذایی برای افراد دیابتی

به گزارش روابط عمومی انجمن تغذیه ایران، رژیم دیابت صرفاً به معنای خوردن سالم ترین غذاها در مقادیر متوسط و پایبندی به وعده های غذایی منظم است. رژیم دیابت یک برنامه غذایی سالم است که به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی و چربی و کالری کم است. عناصر کلیدی میوه ها، سبزیجات و غلات کامل هستند. در واقع، رژیم دیابت بهترین برنامه غذایی برای اکثر افراد است.
وقتی کالری و چربی اضافی می خورید، بدن شما افزایش نامطلوبی در گلوکز خون ایجاد می کند. اگر قند خون کنترل نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند سطح بالای گلوکز خون (هیپرگلیسمی) شود که در صورت تداوم، ممکن است منجر به عوارض طولانی مدت مانند آسیب عصبی، کلیوی و قلبی شود. شما می توانید با انتخاب غذاهای سالم و ردیابی عادات غذایی خود به حفظ سطح گلوکز خون خود در محدوده ایمن کمک کنید.رژیم غذایی شما بر اساس خوردن سه وعده غذایی در روز در زمان های منظم است. این به شما کمک می کند از انسولینی که بدنتان تولید می کند یا از طریق دارو دریافت می کند، بهتر استفاده کنید.


کربوهیدرات های سالم


در طی هضم، قندها (کربوهیدرات های ساده) و نشاسته ها (کربوهیدرات های پیچیده) به گلوکز خون تجزیه می شوند. در رژیم غذایی خود روی کربوهیدرات های سالم تمرکز کنید، مانند:
میوه ها
سبزیجات
غلات کامل
حبوبات، مانند لوبیا و نخود
لبنیات کم چرب مانند شیر و پنیر
از کربوهیدرات های کمتر سالم مانند غذاها یا نوشیدنی های حاوی چربی، قند و سدیم اضافه شده خودداری کنید.


غذا های غنی از فیبر


فیبر رژیمی شامل تمام قسمت های غذاهای گیاهی است که بدن شما قادر به هضم یا جذب آنها نیست. فیبر نحوه هضم بدن را تعدیل می کند و به کنترل سطح قند خون کمک می کند. غذاهای سرشار از فیبر عبارتند از:
سبزیجات
میوه ها
آجیل
حبوبات، مانند لوبیا و نخود
غلات کامل


ماهی سالم برای قلب


حداقل دو بار در هفته ماهی سالم بخورید. ماهی هایی مانند سالمون،، ماهی تن و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که ممکن است از بیماری قلبی جلوگیری کند.


روش بشقاب در رژیم غذایی دیابت


روش بشقاب به شما کمک می کند اندازه قسمت های خود را کنترل کنید. نیازی به شمارش کالری ندارید. روش بشقاب میزان هر گروه غذایی را که باید بخورید نشان می دهد. این روش برای ناهار و شام بهترین جواب را می دهد. از بشقاب 9 اینچی استفاده کنید. سبزیجات غیر نشاسته ای را در نیمی از بشقاب قرار دهید. گوشت یا پروتئین دیگر در یک چهارم بشقاب ؛ و یک دانه یا نشاسته دیگر در یک چهارم آخر. نشاسته شامل سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت و نخود فرنگی است. همچنین ممکن است یک کاسه کوچک میوه یا یک تکه میوه بخورید و یک لیوان کوچک شیر بنوشید که در برنامه غذایی شما وجود دارد. برنامه غذایی روزانه شما همچنین ممکن است شامل میان وعده های کوچک بین وعده های غذایی باشد.


مواد غذایی ممنوع در رژیم غذایی دیابت


غذاهای سرخ شده و سایر غذاهای سرشار از چربی اشباع و چربی ترانس
غذاهای سرشار از نمک که سدیم
شیرینی، آب نبات و بستنی
نوشیدنی هایی با قندهای اضافی مانند آب میوه، نوشابه معمولی و نوشیدنی های معمولی ورزشی یا انرژی زا
مشروبات الکلی
مکمل و ویتامین در درمان افراد مبتلا به دیابت
هیچ مدرک واضحی وجود ندارد که مصرف مکمل های غذایی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان یا ادویه جات می تواند به مدیریت دیابت کمک کند اگر نمی توانید ویتامین ها و مواد معدنی کافی را از غذاها دریافت کنید، ممکن است نیاز به مکمل داشته باشید. قبل از مصرف هرگونه مکمل غذایی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

منبع خبر: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/diabetes-diet/art-20044295